You are currently viewing Dożynki diecezjalne w Łasinie

Dożynki diecezjalne w Łasinie

Udostępnij

O wydarzeniu

 
19 sierpnia w Łasinie odbyło się diecezjalno–powiatowo–gminne dziękczynienie za plony .


Współgospodarzami byli: ks. kan. Zbigniew Gański -diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Grzegorz Grabowski – proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie, Adam Olejnik – starosta powiatu grudziądzkiego i  Rafał Kobylski – burmistrz miasta i gminy Łasin.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył  bp Wiesław Śmigiel. W słowie wstępnym, uświadamiając ile trudu, niepokojów i lęków rolników wiąże się z uprawą ziemi, aby zapewnić wszystkim przysłowiowy chleb, podkreślił, że świętowanie zakończenie prac rolnych jest potrzebnym i nieodłącznym elementem rolniczego życia.

 Starostowie wręczyli na ręce ksidya biskupa  bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna. Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa bp Wiesław przekazał je na ręce przedstawicieli władz lokalnych. Starosta grudziądzki Adam Olejnik zapewnił o sprawiedliwym podziale i dobrym zarządzaniu. Natomiast burmistrz miasta i gminy Łasin (także jako prowadzący gospodarstwo rolne),  wyrażając radość z zakończonych żniw, podkreślił nieocenioną pomoc sióstr karmelitanek bosych z łasińskiego Karmelu, które nieustannie modlą się w intencji rolników i dobrych plonów.

Po zakończeniu liturgii i obrzędów kościelnych barwny korowód dożynkowy, któremu przewodziła Grudziądzka Orkiestra Dęta, przemaszerował  do amfiteatru nad jeziorem zamkowym, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.