You are currently viewing Epitafium Kopernika

Epitafium Kopernika

Udostępnij

Informacja

Kolejne wydarzenie, na które zaprasza Muzeum Diecezjalne w Toruniu, to otwarcie Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej. W piątek, 19 maja o godz. 11:00 zapraszamy na otwarcie Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej – pierwszego oddziału Muzeum Diecezjalnego przy ul. Szerokiej 9 w Toruniu [wejście od ul. Podmurnej].
 
W Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, mieszczącym się w prywatnym domu artystki przy ul. Szerokiej 9 w Toruniu, prezentować będziemy prace Krystyny Szalewskiej i jej męża – Olgierda Gałdyńskiego, fotografika.
 
Krystyna Szalewska-Gałdyńska – uznana toruńska artystka i poetka. W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a w 1963 r. studia graficzne na UMK w Toruniu w pracowni Ryszarda Krzywki. Tworzyła w wielu technikach [linoryty, gipsoryty, akwaforty, akwarele, pastele i technika własna]. Najbardziej znany jest, wykonany w technice akwaforty, cykl przedstawiający wizerunki maryjne z sanktuariów maryjnych diecezji toruńskiej. Pod wpływem twórczości męża Olgierda Gałdyńskiego, Krystyna Szalewska zainteresowała się fotografią, którą zaczęła wykorzystywać we własnych pracach.
 
Olgierd Gałdyński – toruński artysta-fotografik. Swoje życie poświęcił dwóm największym pasjom – fotografice i podróżowaniu. Wyjazdy stawały się inspiracją do powstawania nowych fotografii i kolejnych cykli prac.
 
Wstęp bezpłatny.