You are currently viewing Obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Grudziądzu

Obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Grudziądzu

Udostępnij

Informacja

 
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu sprawowana była Eucharystia w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Sprawował ją ks. kan. Dariusz Kunicki, dziekan dekanatu grudziądzkiego, wraz z ks. Kamilem Kurtem, wikariuszem parafii. W czasie Mszy św. zgromadzeni modlili się za tych którzy zginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich, a także za ich rodziny. Wspominali wszystkich Ukraińców, którzy pomagali Polakom, ukrywali ich i  bronili przed śmiercią. Modlili się o prawdę o tych wydarzeniach, o pokój i pojednanie, o budowanie wspólnej przyszłości w imię wspólnego dobra. Wszystkie modlitwy zanosili do Boga przez wstawiennictwo św. Benedykta, patrona Europy, którego wspomnienie przypadało tego dnia.

Uczestnicy Mszy św. przeszli następnie przed obelisk upamiętniający ofiary Rzezi Wołyńskiej. Zgromadzonych powitał Zygmunt Krzemień, prezes Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu. Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta, duchowni, Przemysław Wójtowicz, przedstawiciel delegatury IPN w Bydgoszczy oraz poczty sztandarowe, członkowie Jednostki Strzeleckiej 3301 „Strzelec”.

Pod pomnikiem nie zabrakło słów refleksji i świadectw. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Odmówiono modlitwę, kierując myśli także do tych grobów, których miejsc nie znamy.


Tekst i zdjęcia: Małgorzata Borkowska