You are currently viewing Poświęcenie pokarmów dla wiernych obrządku greckokatolickiego

Poświęcenie pokarmów dla wiernych obrządku greckokatolickiego

Święta w różnych terminach

Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a w obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików, grekokatolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy (w ubiegłym roku wierni obrządków wschodnich Wielkanoc świętowali w majówkę). Wspólne świętowanie przypada dopiero na rok 2025 i będzie obchodzone 20 kwietnia.

 

17 kwietnia Niedziela Palmowa/Werbna Nedila

W czasie, gdy katolicy zasiądą do wielkanocnych śniadań, wierni obrządków wschodnich będą obchodzić Niedziele Palmową, która kończy wielki post. Święto w cerkwiach nazywane jest Niedzielą „Wierzbową” lub „Wierzbną” („Werbna Nedila”), ale także „Kwietną” („Cwitna Nedila”). Podobnie jak w kościołach w tym dniu w cerkwiach święci się wierzbowe gałązki.

 

Wielki Tydzień w cerkwiach.

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia). podczas modlitwy wynosi się płaszczenicę – to rodzaj ikony/płótna z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa.  Płaszczenica umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty. Wierni składają tu pokłon i całują płótno. Dla wielu płaszczenica jest najważniejszym symbolem Wielkanocy, dlatego katedra greckokatolicka będzie otwarta do późna, by wierni mogli się pokłonić symbolicznemu ciału Chrystusa.

 

Pisanki, chrzan, biały ser i świeczka

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Podobnie, jak w tradycji katolickiej, święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, białego sera, wędlin, paschy. Do koszyczków wkłada się również świeczki, a baranki zastępuje pascha, drożdżowe ciasto z bakaliami.

 

Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich trwa trzy dni.

W okresie świat witają się pozdrowieniem Христос воскрес! Воистину воскрес! czyli: Chrystus zmartwychwstał! Zaiste zmartwychwstał!”

 

W drugi dzień prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich bliskich.

Wielkanoc to zwycięstwo życia nad śmiercią. Wierzymy, że będziemy radować się ze zwycięstwa