You are currently viewing Środa Popielcowa – wraz z całym Kościołem rozpoczynamy Wielki Post

Środa Popielcowa – wraz z całym Kościołem rozpoczynamy Wielki Post

Środą Popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu – okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Życie religijne wiernych skupia się w tym czasie wokół trzech tematów: chrztu, pokuty i Męki Pańskiej.To szczególny czas modlitwy, pokuty i czynienia miłosierdzia. Bóg ukazuje nam trzy drogi nawrócenia i powrotu: modlitwę (miłość do Chrystusa), jałmużnę (miłość do bliźniego), post (miłość do siebie samego).

Serdecznie Zapraszamy na Eucharystię z błogosławieństwem   i posypaniem głów popiołem na godz. 7.00, 8.30, 10.00, 15.00 – Liturgia Słowa z posypaniem głów popiołem, 16.30 – Msza św. z udziałem dzieci i o godz.  18.00.

Przypominamy iż w środę popielcową obowiązuje post ścisły, który polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a rozpoczęciem 60 roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od  14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kościół w tym dniu nie udziela żadnej dyspensy. Środa Popielcowa w tym roku z inicjatywy papieża Franciszka to dzień modlitwy, pokuty i postu w intencji pokoju. Kolekta ze Środy Popielcowej to jałmużna na rzecz ubogich. W Środę Popielcową oraz w I Niedzielę Wielkiego Postu przed kościołem zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie.

 

W okresie Wielkiego Postu Kościół szczególnie zachęca do modlitwy, pokuty i jałmużny. Pamiętajmy o naszym uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

 

Wejdźmy w okres Wielkiego Postu w najlepszy możliwy sposób! Przygotujmy się, trwajmy i wyczekujmy na Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.