You are currently viewing Święto Niepodległości w Toruniu

Święto Niepodległości w Toruniu

Mieszkańcy Torunia i okolic tłumnie zgromadzili się na uroczystościach związanych z 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Toruniu, a Eucharystii przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Podczas Eucharystii biskup Wiesław Śmigiel zwrócił szczególną uwagę na podziały, które niszczą nie tylko pojedyncze osoby, ale i całe społeczeństwa. Nawiązał także do historii, która jest nauczycielką życia. – 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. W bardzo zróżnicowanej i podzielonej Polsce uznano zwierzchność wojskową Józefa Piłsudskiego i od tego momentu rozpoczął się bardzo długi proces scalania Polski i niwelowania podziałów, które przez lata utrwalali zaborcy. Pamiętajmy, że Ci, którzy świadomie pogłębiają podziały prowadzą do nienawiści, tak naprawdę szkodzą ojczyźnie.

W homilii biskup przypomniał także słowa księdza Piotra Skargi, które są niezwykle aktualne na dzisiejsze czasy. „Gdybyście domową niemoc i kłótnię tego królestwa uleczyli byłoby łatwiej bronić go przed wrogiem zewnętrznym, bo jak może się bronić chory, który o własnych siłach stać nie może?”. Słowa te pokazują, że podziały, które występują w społeczeństwie nie są dobre dla utrzymania pokoju w Ojczyźnie. Wiemy bardzo dobrze jak musimy troszczyć się o wolność i niepodległość naszego kraju. Wspomniał o tym także biskup Wiesław Śmigiel, który jednocześnie podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za ich odwagę i chęci. – Czasy są bardzo niespokojne, i z roku na rok coraz bardziej niestabilne. Niemniej mamy nadzieje i z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na nasze wojsko w Święto Niepodległości. Mówimy dziękujemy za obronę, za to, że jesteście na granicach, za gotowość i odwagę. Niech mundur zawsze budzi szacunek, respekt i wdzięczność

Pasterz toruński odniósł się także do Ewangelii z dnia, w której mowa jest o gromadzeniu dóbr. – Dzisiejsza ewangelia mówi o gromadzeniu dóbr, a właściwie podaje receptę jak postępować z dobrami materialnymi. Mamona staje się godziwa kiedy jest gromadzona dla innych, kiedy służy innym, a staje się niegodziwa kiedy jest gromadzona z pobudek egoistycznych, dla samych siebie, kiedy zaspokaja nie tyle potrzeby duchowe, co chęci posiadania.
W narodowe Święto Niepodległości nie możemy zapominać o bohaterach narodowych, którzy walczyli dla nas, abyśmy dzisiaj mogli żyć w pięknej u umiłowanej Polsce. Wierzyli, że dzięki ich działaniom i modlitwom Polska będzie mogła zaznać pokoju. Biskup Wiesław Śmigiel podkreślił jak ważna jest pamięć o naszych przodkach. – Dziękujemy za wolność i niepodległość, która płynęła we krwi naszych przodków, oni oddychali wolnością w wykładach, poezji, wspomnieniach. Oni marzyli o Polsce, to marzenie przekazywali z pokolenia na pokolenie, aż stało się rzeczywistością. Na koniec homilii podkreślił – Potrzeba nam wewnętrznej jedności, roztropności i miłości. Niech Bóg błogosławi Ojczyznę.

Po Eucharystii rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Ulicami Starego Miasta w Toruniu przeszła parada wojskowa, a na Rynku Staromiejskim mieszkańcy oraz goście wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Następnie wszyscy udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Jako pierwszy głos zabrał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który podkreślił wagę tego święta. – Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dumni jesteśmy z naszej historii, celebrujemy więc dzień wielkiego zwycięstwa przed 105 lat. 11 listopada oddajemy hołd znanym i bezimiennym bohaterom, którym zawdzięczamy dziś możliwość życia w wolnym i niepodległym kraju. Zgromadzeni z biało-czerwonymi flagami manifestujemy radość i dumę z wspólnej historii, polskiej tradycji i kultury. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – podkreślił Piotr Całbecki.

Ponadto Marszałek Województwa przypomniał zgromadzonym jak ważnym obowiązkiem jest troska o niezależność i niepodległość naszego kraju. – Wiemy jak trudna i naznaczona cierpieniem była droga Polaków do niepodległości. Rozumiemy potrzebę wolności i suwerenności. Wierzę, że nigdy nie ustaniemy w trosce i czuwaniu nad naszą niezależnością, niepodległością – mówił.

Głos zabrał także Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który podziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystości. – U stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego bardzo dziękuję za pełne radości, przyjaźni toruńskie spotkanie. Tutaj wspólnie będzie powtarzać słowa, które nas jednoczą. Wolny Toruń w Niepodległej Polsce – Wczoraj dziś i na zawsze.

Prezydent przypomniał także słowa kombatantów, które są niejako apelem do nas, którzy świętując odzyskanie przez Polskę niepodległości stoimy na straży, aby tej wolności nie utracić. „Jak źrenicy oka strzeżcie tego co jest najważniejsze – niepodległości. Nie popadajcie zbyt długo w przeciwstawieństwa, bo gdzieś tam czyha ktoś, aby skłóconą Rzeczpospolitą zaatakować i zabić.

Po przemówieniach odczytano apel poległych, a salwę honorową wykonała kompania honorowa wysatwiona przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a także zapaliły znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i samorządowych, służb mundurowych, uczelni wyższych, członkowie stowarzyszeń, wspólnot, kombatanci, żołnierze, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Torunia. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się także przedstawiciele duchowieństwa.

PODZIEL SIĘ.!

Facebook
Twitter
Email
Drukuj