You are currently viewing VI Niedziela Wielkanocna – 25.05.2025 (rok C)

VI Niedziela Wielkanocna – 25.05.2025 (rok C)

wprowadzenie

25 maja przypada VI Niedziela Wielkanocna, obchodzona bezpośrednio przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. To czas, gdy liturgia kieruje nasze spojrzenie ku niebu, ale jednocześnie mocno osadza nas w codzienności wiary, która domaga się wierności, pokoju serca i otwartości na działanie Ducha Świętego. Dzisiejsze czytania ukazują Kościół jako wspólnotę prowadzoną przez Ducha, żyjącą nadzieją nieba, a jednocześnie zakorzenioną w miłości do Chrystusa.

W pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich (Dz 15, 1-2. 22-29) mamy opis jednego z pierwszych i najważniejszych momentów w historii Kościoła – Sobór Jerozolimski. Uczniowie muszą rozstrzygnąć, czy poganie, którzy uwierzyli w Jezusa, mają być zobowiązani do przestrzegania Prawa Mojżeszowego. W odpowiedzi apostołowie i starsi, kierując się natchnieniem Ducha Świętego, podejmują decyzję pełną mądrości i miłości: „Postanowiliśmy, Duch Święty i my…”. To ważna lekcja: Kościół podejmuje decyzje nie w oderwaniu od życia, ale w łączności z Duchem Świętym i wspólnotą wiernych.

Refren psalmu responsoryjnego„Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże” – to wezwanie do powszechnego uwielbienia Boga, który nie jest już tylko Bogiem jednego narodu, ale Panem całego stworzenia i wszystkich narodów.

W drugim czytaniu z Apokalipsy św. Jana (Ap 21, 10-14. 22-23) widzimy wizję Nowego Jeruzalem – Kościoła chwalebnego, zstępującego z nieba. To obraz Kościoła, którego centrum nie stanowi już świątynia, ale sam Bóg i Baranek. Miasto to nie potrzebuje światła słońca ani księżyca, ponieważ „chwała Boga je oświetliła, a jego lampą – Baranek”. To zachęta, byśmy już teraz szukali światła w Chrystusie, który oświeca ciemności naszych serc i wspólnot.

W Ewangelii (J 14, 23-29) Jezus daje swoim uczniom obietnicę Ducha Świętego i pokój serca, który nie pochodzi z tego świata. Mówi: „Jeśli kto Mnie miłuje, będzie zachowywał moją naukę” i dalej: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”. Miłość do Chrystusa nie wyraża się jedynie w uczuciach, ale w posłuszeństwie Jego słowu, a prawdziwy pokój – ten, który nie znika w obliczu trudności – płynie z głębokiej więzi z Bogiem.

Dzisiejsza liturgia przypomina, że życie chrześcijańskie to codzienne otwieranie się na Ducha Świętego, który prowadzi Kościół i każdego z nas ku prawdzie, jedności i świętości. Na tydzień przed Wniebowstąpieniem Pan Jezus przypomina, że choć fizycznie odejdzie, nie zostawi nas sierotami – Duch Święty będzie naszym Pocieszycielem i Przewodnikiem.

Czy potrafię otworzyć serce na Jego działanie? Czy żyję tak, by moje życie świadczyło, że miłuję Jezusa i trwam w Jego pokoju?

liturgia słowa bożego

mówią wielcy

„Pokój serca jest owocem miłości – tam, gdzie mieszka miłość, tam mieszka Bóg.” św. Teresa z Ávili

Ta myśl pięknie koresponduje z dzisiejszą Ewangelią, w której Jezus mówi: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” (J 14, 27).

Kolor szat liturgicznych

Szata liturgiczna w kolorze białym jest symbolem czystości, niewinności, radości, ostatecznego triumfu - świętości, a także boskiej doskonałości, używany jest również podczas nabożeństw związanych z uroczystościami maryjnymi. Kolor biały może zastępować wszystkie inne kolory.

Kolekta

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy w tych radosnych dniach gorliwie oddawali cześć Chrystusowi zmartwychwstałemu; † niech misterium paschalne, które wspominamy, * przemienia nasze życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Podziel się treścią :