You are currently viewing W najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

W najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

Zmiana czasu na letni nastąpi w najbliższy weekend, w nocy z soboty (26 marca) na niedzielę (27) będziemy musieli przestawić wskazówki o jedną godzinę do przodu: z 2:00 na 3:00. Oznacza to, że pośpimy godzinę krócej, by w ciągu dnia dłużej cieszyć się słońcem. Urządzenia elektroniczne z dostępem do Internetu przestawią się na czas letni automatycznie, ale w tradycyjnych zegarkach trzeba będzie przesuwać wskazówki ręcznie. Czas letni obowiązuje w Polsce 7 miesięcy.

 

Zmiana czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało niedawno opublikowane.

 

Według rozporządzenia w najbliższych 5 latach na czas letni środkowoeuropejski będziemy przechodzić:

– w 2022 r. – dnia 27 marca,

– w 2023 r. – dnia 26 marca,

– w 2024 r. – dnia 31 marca,

– w 2025 r. – dnia 30 marca,

– w 2026 r. – dnia 29 marca.

 

Kolejna zmiana czasu:

Na kolejną zmianę czasu, tym razem na czas zimowy będziemy musieli poczekać do ostatniego weekendu października tj., w nocy z soboty (29 października) na niedzielę (30) października (z godziny 3:00 na 2:00) (śpimy o godzinę dłużej).

 

Dlaczego przestawiamy zegarki

Wprowadzenie czasu wiosenno-letniego miało pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. W Polsce zdecydowano się na to po raz pierwszy w okresie międzywojennym, a od 1977 roku zasada obowiązuje nieprzerwanie.