You are currently viewing Zapowiedź jubileuszu święceń ks. Pawła Prabuckiego

Zapowiedź jubileuszu święceń ks. Pawła Prabuckiego

Udostępnij

Zapowiedź

 
Parafia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie z okazji setnej rocznicy święceń kapłańskich sługi Bożego ks. Pawła Prabuckiego, pierwszego proboszcza parafii, zaprasza na Mszę św. w intencji jego beatyfikacji.

Uroczystość będzie miała miejsce 18 czerwca o godz. 11.30. We Mszy św. wezmą udział członkowie rodziny ks. Prabuckiego, będzie można również nabyć publikację dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego “Sługa Boży ks. Paweł Prabucki [1893-1942]”, opowiadającą o niezwykłym proboszczu.

Warto wspomnieć, że podczas formacji seminaryjnej zgłosił się na ochotnika, by w 1920 r. walczyć z bolszewikami. Posługując w Gostkowie, dbał o formację wiernych, założył wiele grup i stowarzyszeń, dla których przeznaczył Dom Katolicki, ale też “objeżdżał okoliczne majątki i gospodarstwa, by poznać poziom życia parafian, pomagał w doprowadzeniu prądu do miejscowości parafialnych oraz zabiegał o budowę nowych dróg”.

Aresztowany przez Niemców w październiku 1939 r., przeszedł szlak obozowy, wspierając więźniów zarówno dobrym słowem i pogodą ducha, jak i przede wszystkim sprawowaniem Eucharystii mimo szykan władz obozowych. Zmarł 30 sierpnia 1942 r. w obozie koncentracyjnym Dachau, wcześniej będąc świadkiem śmierci dwóch młodszych braci, także kapłanów.