You are currently viewing Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

,,Kiedy przed Dniem Zadusznym poszłam na cmentarz o szarej godzinie, cmentarz był zamknięty, jednak uchyliłam trochę drzwi i powiedziałam, że jeżeli czego żądacie, duszyczki, chętnie wam zadośćuczynię, o ile mi na to reguła pozwoli. Wtem usłyszałam te słowa: Spełnij wolę Bożą — my o tyle jesteśmy szczęśliwe, o ile spełniłyśmy wolę Bożą. Wieczorem przyszły te dusze i prosiły mnie o modlitwę, modliłam się wiele za nie. Wieczorem, kiedy procesja wracała z cmentarza, ujrzałam całe mnóstwo dusz, które razem szły z nami do kaplicy, były modlące się razem z nami. Modliłam się wiele, bo miałam na to pozwolenie przełożonych.

Z Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej 518-519

Komunikat

Zbliżamy się do Uroczystości Wszystkich Świętych, tego dnia porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę: Fara 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 15.00 oraz w kościele św. Barbary o godz. 11.00. Po Mszy świętej o godz. 12.00 przejdziemy na cmentarz, tam procesja z modlitwą za zmarłych na terenie naszego parafialnego cmentarza. Godzina, o której odprawimy procesję na cmentarzu parafialnym uległa zmianie, dlatego, że chcemy umożliwić uczestnictwo w procesji na cmentarzu komunalnym. Procesja na cmentarzu komunalnym o godz. 14.00. Ofiary zebrane tego dnia do puszek na cmentarzu przeznaczone będą na pokrycie kosztów związanych z administracją cmentarza.  Odwiedzając groby zmarłych prosimy zwrócić uwagę na datę ostatniego pochówku i jeśli minęło 20 lat prosimy o odnowienie opłat za rezerwację miejsca na cmentarzu. Przypominamy również o obowiązku ustanowienia dysponenta grobu, jeżeli takowy nie jest ustanowiony. Prosimy również, by przygotowując groby na Uroczystość Wszystkich Świętych oraz pamiętać o odpowiednim segregowaniu śmieci na cmentarzu parafialnym.

Spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych

W tygodniu przed uroczystością Wszystkich Świętych okazja do spowiedzi 30 minut przed każdą Mszą  świętą, a w czwartek (27.10) o godz. 15.30 liturgia pokutna, z tego powodu w pierwszy piątek listopada nie będzie już liturgii pokutnej.

Wypominki jednorazowe i roczne

W niedzielę 30 października br., po przedpołudniowych Mszach świętych w domu katechetycznym po raz ostatni przyjmujemy zdrowaśki jednorazowe i roczne za zmarłych. Kartki na wypominki możemy pobrać przy wyjściu z Kościoła bądź pobrać i wydrukować na  naszej stronie internetowej. Jako duszpasterze składamy serdeczne Bóg zapłać za każdą złożoną przy okazji wypominek ofiarę. Prosimy też o czytelne wpisanie imion i nazwisk zmarłych polecanych w wypominkach.Wypominki to szczególna pamięć o zmarłych. Polegają na wyczytywaniu imion i nazwisk osób nieżyjących. Zanoszone są za nich też modlitwy i śpiew.   Więcej w artykule ,,Wypominki A.D 2022”. Wyróżnia się:

  • Wypominki jednorazowe – modlimy się za naszych zmarłych zapisanych na kartkach każdego dnia w czasie oktawy Wszystkich Świętych, pół godziny przed Mszą Świętą o godzinie 18:00 w lubawskiej Farze. 
  • Wypominki Roczne – modlimy się za naszych zmarłych przez cały rok przed niedzielną Mszą św. o godz. 08:30 i 10:00. Przez cały rok, gdy przychodzimy w niedzielę na Eucharystię, trwa żywa pamięć modlitewna o naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli my teraz modlimy się za zmarłych, to Boża Sprawiedliwość sprawi, że za nas również ktoś z naszych bliskich będzie się modlił. Gdy Pan powoła nas do wieczności, wtedy nic nam nie będzie potrzebne, tylko modlitwa za nasze zbawienie.

2 listopad - Dzień Zaduszny

2 Listopada będziemy wspominać w Kościele wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia Msze święte o godz. 7.00; 8.30; 10.00 i 18.00. Różaniec na cmentarzu parafialnym o godz. 16.00.

Odpust zupełny w czasie Oktawy Wszystkich Świętych

Za pobożne odwiedzenie cmentarza  w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.  Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
  • Stan łaski uświęcającej
  • Przyjęcie Komunii Świętej
  • Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież.

Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

Drodzy Parafianie, Drodzy Goście, Drodzy Sympatycy naszego Kościoła

Życzymy spokojnego i owocnego przeżywania zbliżającego się czasu. Odwiedzając groby naszych bliskich, postarajmy się pamiętać, że kwiaty i znicze to tylko dodatek. Najważniejsze w tych dniach są skupienie oraz modlitwa. To także czas na chwilę refleksji na temat życia, wiary i dążenia do świętości.

JAK UZYSKAĆ ODPUST ZUPEŁNY ZA ZMARŁYCH ?

Stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna

Wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet powszedniego

Przyjecie Komuni Świętej

Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”), w intencjach Ojca Świętego