Dzień 17 listopada to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie świętej Elżbiety Węgierskiej (1207–1231). Była księżniczką węgierską, żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii. Znana była z wielkiej pobożności i oddania ubogim, chorym oraz potrzebującym. Po śmierci męża, sprzedała swoje dobra, aby wspierać ubogich, a także założyła szpital w Wartburgu. Została kanonizowana przez papieża Grzegorza IX w 1235 roku. Jest patronką Węgier, wdów i ubogich.
biogram
W wieku około 12 lat Elżbieta została zaręczona z Ludwikiem IV, landgrafem Turyngii, który był o kilka lat starszy. Wkrótce po zawarciu małżeństwa, Elżbieta przeniosła się do Niemiec. Choć była młodą żoną i matką, jej serce pełne było troski o biednych, chorych i potrzebujących. Zdecydowanie sprzeciwiała się przepychowi dworskiego życia, przekazując część swoich dóbr na pomoc ubogim, a także angażując się w działalność charytatywną. Po ślubie z Ludwikiem, Elżbieta podjęła życie w Turyngii, gdzie stała się symbolem świętości i dobroczynności. Para miała troje dzieci, z których tylko jedno przeżyło dzieciństwo. W 1227 roku, zaledwie kilka lat po ślubie, Ludwik IV zginął na krucjacie w Ziemi Świętej. Śmierć męża była ogromnym szokiem dla Elżbiety, ale stała się także momentem przełomowym w jej życiu duchowym. Po jego śmierci, Elżbieta oddała się jeszcze intensywniejszej pracy charytatywnej, zakładając szpitale i przytułki dla ubogich oraz chorych. Po śmierci męża, Elżbieta spotkała się z oporem i niezrozumieniem ze strony dworu i rodziny męża. Została zmuszona do opuszczenia zamku Wartburg, a jej dzieci zostały jej odebrane. Mimo tego, nigdy nie utraciła wiary i oddania w służbie Bogu i ubogim. Po życiu w cierpieniu, Elżbieta podjęła decyzję o wstąpieniu do III Zakonu Świętego Franciszka. Zdecydowała się żyć w ubóstwie, oddając się modlitwie, medytacji i jeszcze bardziej intensywnie angażując się w pomoc potrzebującym
patronat
Jest patronką Węgier, wdów i ubogich.
znaczenie liturgiczne
Wspomnienie liturgiczne św. Elżbiety Węgierskiej obchodzone jest 17 listopada. To dzień, w którym Kościół katolicki oddaje cześć jej życiu pełnemu miłości, ofiarności i pobożności. Uroczystość ta ma szczególne znaczenie w kontekście jej charytatywnej działalności i dążenia do świętości w codziennym życiu.
ikonografia
W ikonografii św. Elżbieta przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Powstała bowiem legenda, że mąż zakazał jej rozdawać ubogim pieniądze i chleb. Gdy pewnego razu przyłapał ją na wynoszeniu bułek w fartuchu i kazał jej pokazać, co niesie, zobaczył róże, mimo że była to zima. Jej atrybutami są także: kilka monet i różaniec.
modlitwy i litania
Wszechmogący Boże, dzięki Twojej łasce święta Elżbieta widziała i czciła Chrystusa w ubogich, za jej wstawiennictwem daj nam ducha miłości, abyśmy wytrwale służyli potrzebującym i cierpiącym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święty Franciszku Seraficki,
Święta Elżbieto Węgierska,
Od dzieciństwa miłująca Boga całym sercem,
Rozmiłowana w Ewangelii i nią żyjąca,
Złączona z Chrystusem przez modlitwę i miłość,
Wierna córko świętego Franciszka,
Niezrównana naśladowczyni Biedaczyny z Asyżu,
Gardząca przepychem świata,
Mistrzyni modlitwy i ofiary,
Obdarzona łaską mistycznej modlitwy, módl się za nami.
Wrażliwa na nędzę i niedolę ludzką,
Usługująca ubogim i cierpiącym,
Całe mienie rozdająca potrzebującym,
Postami i pokutą wyniszczająca swe ciało,
Prześladowana przez rodzinę męża,
W krytycznej chwili obdarzona cudem róż, módl się za nami.
Dziękująca Bogu za cierpienia i krzywdy,
Wzorze dobrej żony i matki,
Czuła opiekunko chorych i opuszczonych,
Pociecho ubogich i wydziedziczonych,
Matko wszystkich nędzarzy,
Niedościgniony wzorze tercjarzy,
Patronko nasza w niebie, módl się za nami.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K. Módl się za nami, święta Elżbieto.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, Ty obdarzyłeś świętą Elżbietę licznymi łaskami, a szczególnie łaską doskonałego naśladowania Chrystusa na wzór świętego Franciszka z Asyżu; daj nam za jej przyczyną godnie odpowiedzieć na powołanie nas do służby Bożej i przynieść owoce cnót chrześcijańskich, zgodnie z Twoją wolą. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
cytat
„Wszystko, co robimy dla ubogich, robimy dla Chrystusa
Święta Elżbieta Węgierska pozostaje wzorem świętości, która nie zależy od statusu społecznego, ale od gotowości do poświęcenia siebie dla dobra innych. Jej życie przypomina, że prawdziwa wielkość tkwi w służbie potrzebującym.
Udostępnij: