You are currently viewing 25 stycznia – Święto Nawrócenia św. Pawła

25 stycznia – Święto Nawrócenia św. Pawła

Dzień 25 stycznia to w Kościele powszechnym liturgiczne święto nawrócenia św. Pawła, apostoła.  Jest to wspomnienie wydarzenia opisanego w Dziejach Apostolskich, kiedy to Szaweł – prześladowca chrześcijan – doznał objawienia Chrystusa w drodze do Damaszku. To wydarzenie całkowicie odmieniło jego życie, prowadząc do przyjęcia wiary chrześcijańskiej i stania się jednym z najważniejszych apostołów – św. Pawłem. Jego nawrócenie miało ogromne znaczenie dla rozwoju chrześcijaństwa, ponieważ to właśnie on przyczynił się do głoszenia Ewangelii wśród pogan. Tradycja upamiętnia to wydarzenie właśnie 25 stycznia, choć nie ma pewności co do dokładnej daty historycznej. Święty Paweł jest patronem wielu grup i miejsc. 

  • Patron narodów i miast – m.in. Malty, Rzymu oraz licznych diecezji i parafii na całym świecie.
  • Patron zawodów – m.in. teologów, misjonarzy, duszpasterzy, tkaczy, siodlarzy i wytwórców namiotów (sam Paweł zajmował się wyrobem namiotów).
  • Patron osób – szczególnie tych nawracających się, a także cierpiących prześladowania za wiarę.

biogram

Szaweł urodził się w Tarsie, w Cylicji (obecnie teren Turcji), około 5-10 roku po narodzeniu Chrystusa. Pochodził z żydowskiej rodziny głęboko zakorzenionej w tradycji, która niegdyś była w niewoli, lecz została wyzwolona, co pozwoliło mu odziedziczyć obywatelstwo rzymskie – przywilej rzadki i cenny w ówczesnym świecie. Od młodości kształcił się w rzemiośle tkania płótna namiotowego, które zapewniało mu utrzymanie.

Pragnienie zgłębiania Prawa Bożego przywiodło go do Jerozolimy, gdzie został uczniem wielkiego nauczyciela Gamaliela (Dz 22,3). Gorliwość w strzeżeniu wiary ojców sprawiła, że stał się bezkompromisowym przeciwnikiem chrześcijaństwa. Mając około 25 lat, z zapałem prześladował wyznawców Jezusa i uczestniczył jako świadek w ukamienowaniu św. Szczepana – pierwszego męczennika Kościoła.

Około 35 roku, pełen determinacji, udał się do Damaszku z listami polecającymi, aby tam ścigać chrześcijan (Dz 9,1n; Ga 1,15-16). Jednakże w drodze wydarzyło się coś, co na zawsze odmieniło jego życie. Jak podają Dzieje Apostolskie, u bram miasta „olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» – «Kto jesteś, Panie?» – powiedział. A On: «Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić»” (Dz 9,3-6).

To nagłe, cudowne spotkanie sprawiło, że Szaweł został oślepiony, a jego serce uległo przemianie. W Damaszku przyjął chrzest z rąk Ananiasza i od tej chwili stał się Pawłem – Apostołem Narodów.

Po trzech latach spędzonych w Damaszku i krótkim pobycie w Jerozolimie, rozpoczął swoją wielką misję głoszenia Ewangelii. Odbył trzy podróże misyjne:
🔹 Pierwsza (44-49 r.) – Cypr, Galacja (z Barnabą i Markiem)
🔹 Druga (50-53 r.) – Filippi, Tesaloniki, Berea, Achaja, Korynt (z Tymoteuszem i Sylasem)
🔹 Trzecia (53-58 r.) – Efez, Macedonia, Korynt, Jerozolima

Owocem jego działalności było powstanie wielu wspólnot chrześcijańskich oraz trzynaście listów włączonych do Nowego Testamentu, które do dziś stanowią fundament chrześcijańskiej teologii i duchowości.

Los Pawła był jednak naznaczony cierpieniem. W Palestynie został aresztowany i przez dwa lata więziony w Cezarei. Gdy odwołał się do cesarza, deportowano go do Rzymu, gdzie przebywał w areszcie domowym. Po uwolnieniu udał się prawdopodobnie do Hiszpanii, a następnie na Kretę i do Efezu. Ostatecznie, podczas drugiego uwięzienia w Rzymie (64 r.), czekał na wyrok cesarski.

Święty Paweł poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem w 67 roku, prawdopodobnie w tym samym roku co św. Piotr. Jego szczątki spoczęły w Rzymie, gdzie nad grobem Apostoła Narodów w IV wieku wzniesiono Bazylikę św. Pawła za Murami.

patronat

Święty Paweł jest patronem wielu grup i miejsc. 

  • Patron narodów i miast – m.in. Malty, Rzymu oraz licznych diecezji i parafii na całym świecie.
  • Patron zawodów – m.in. teologów, misjonarzy, duszpasterzy, tkaczy, siodlarzy i wytwórców namiotów (sam Paweł zajmował się wyrobem namiotów).
  • Patron osób – szczególnie tych nawracających się, a także cierpiących prześladowania za wiarę.

znaczenie liturgiczne

Święto Nawrócenia św. Pawła, obchodzone 25 stycznia, ma wyjątkowe znaczenie w liturgii Kościoła katolickiego. Jest to jedno z nielicznych świąt, które nie upamiętnia męczeństwa ani narodzin świętego, lecz jego duchową przemianę i powołanie do apostolstwa.

ikonografia

W ikonografii św. Paweł przedstawiany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: baranek, koń, kość słoniowa, miecz.

kolekta z mszy

Wszechmogący Boże, obchodzimy dzisiaj nawrócenie świętego Pawła Apostoła, którego powołałeś do głoszenia Dobrej Nowiny wszystkim narodom, + spraw, abyśmy za jego przykładem dążyli do Ciebie * i świadczyli wobec świata o prawdzie Twojej Ewangelii. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

cytat

„Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali.” (2 Kor 12,9)

To zdanie przypomina, że Bóg działa szczególnie w naszych trudnościach, a Jego siła objawia się tam, gdzie my sami jesteśmy najsłabsi. Jest to piękne przesłanie o zaufaniu Bożej opatrzności i Jego nieskończonej łasce.

Podziel się treścią :