You are currently viewing Módlmy się za terminalnie chorych. Papieska intencja modlitewna na luty

Módlmy się za terminalnie chorych. Papieska intencja modlitewna na luty

Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Zawsze jednak możemy otoczyć chorego troską i go pielęgnować. Papież Franciszek przypomina o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za terminalnie chorych. Przywołuje słowa św. Jana Pawła II: „leczyć, gdy to możliwe; otaczać troską zawsze” i wskazuje na znaczenie opieki paliatywnej.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Papieską Światową Sieć Modlitwy przedstawiający chorych w różnych sytuacjach życiowych. Franciszek wskazuje, że gdy mówi się o chorobach terminalnych, często mylone są dwa pojęcia: „nieuleczalny” i „uniemożliwiający świadczenie opieki”. Są to jednak dwa różne terminy.

„Nawet gdy szansa na wyleczenie jest niewielka, każda osoba chora ma prawo do opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i ludzkiej.  Czasem chorzy nie mogą mówić, a czasami wydaje się nam, że nas nie poznają, lecz kiedy chwycimy ich za rękę, zdajemy sobie sprawę, że są z nami. Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Ale zawsze możemy chorego otoczyć troską i go pielęgnować” – wskazuje Franciszek. Przytacza słowa św. Jana Pawła II: „leczyć, gdy to możliwe; otaczać troską – zawsze”.

Papież podkreśla, że właśnie tu pojawia się miejsce na opiekę paliatywną, która zapewnia pacjentowi nie tylko pomoc medyczną, ale także ludzkie wsparcie i bliskość.  „Rodzina chorego nie może pozostać osamotniona w tym trudnym czasie.  Rola bliskich jest kluczowa. Potrzebują oni właściwych środków, aby otoczyć chorego wsparciem fizycznym, duchowym i społecznym. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim” – zachęca Ojciec Święty w intencji modlitewnej na luty.

PODZIEL SIĘ.!

Facebook
X
Email
Drukuj