You are currently viewing Odbyły się uroczystości 130. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie.

Odbyły się uroczystości 130. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie.

1 czerwca Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej zaprosiły na Wzgórze Jabłonowskie do radosnego dziękczynienia za 130 lat powołania do życia zgromadzenia.
W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani, siostry Pasterki, Elżbietanki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także przyjaciele klasztoru i czciciele bł. Marii Karłowskiej. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, biskupa Ryszarda Kasyny, biskupa Józefa Szamockiego oraz biskupa Andrzeja Suskiego. Matka Generalna Zgromadzenia s. Gracjana Zborała CSDP podkreśliła, że do obecnego jubileuszu całe zgromadzenie przygotowywało się poprzez 9-miesięczną nowennę uwielbienia i dziękczynienia oraz poprzez konferencje o bł. Marii Pasterce. Natomiast w homilii biskup toruński przypomniał, że Maria Karłowska wiedziała, że bez Pana Boga nic sama uczynić nie może, dlatego wszystkie swe troski o godność drugiego człowieka polecała Opatrzności Bożej przed Najświętszym Sakramentem i pod Krzyżem. W jabłonowskim sanktuarium znajduje się Sala Pamięci, gdzie przechowywane są pamiątki po Matce Karłowskiej, a wśród nich m.in. akt nadania jej w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego Złotego Krzyża Zasługi za działalność społeczną.

Udostępnij: