You are currently viewing Odbyły się uroczystości dziękczynne związane z 25. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Torunia

Odbyły się uroczystości dziękczynne związane z 25. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Torunia

7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa mija 25. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Toruniu. Obchody rozpoczęły się od  Mszy Świętej, której przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. We wspólnej modlitwie wzięli udział także: bp Józef Szamocki, bp Andrzej Suski, licznie zgromadzeni księża, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz wierni świeccy. W homilii biskup przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, a także zacytował słowa, które papież skierował do rodzin, ludzi nauki i księży na toruńskim lotnisku w 1999 roku. – Słowa te są niezwykle ważne, a dziś jest szczególny dzień, w którym powinniśmy do nich wracać. Nie tylko po to,aby wspominać, ale wracamy po to, aby sobie wszystko przypomnieć, żeby na nowo to przemyśleć i tym żyć – podkreślił biskup Wiesław.  Dalsza część świętowania przeniosła się do Fosy Zamkowej gdzie rozpoczął się festiwal Song of Songs. Na scenie można było usłyszeć chrześcijańskie zespoły, które swoją muzyką uwielbiały Pana Boga. Uroczystego otwarcia  wydarzenia dokonali biskup Wiesław Śmigiel, marszałek Piotr Całbecki oraz Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adam Szponka. – Jest to koncert ekumeniczny, a więc jednoczy nas Jezus Chrystus. Dziękuję za to, że po raz kolejny udało się zorganizować ten festiwal, gdzie możemy słuchać wspaniałych artystów z Polski, ale i ze świata. Pamiętajmy, że jest to wspomnienie Jana Pawła II, który zachęcał nas, aby nawet w zabawie myśleć o sprawach ważnych, żeby nie zapominać o wartościach – mówił biskup.

 
– Cieszymy się, że są tu osoby, które czekały na reaktywację tego festiwalu. 25 lat temu  Jan Paweł II  będąc tu Toruniu to  wydarzenie zainaugurował. Dlatego w tę piękną rocznicę nie mogło zabraknąć Song of Songs – mówił marszałek. Przypomniał także, że św. Jan Paweł II jest od 2017 roku patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

 
Ważnym momentem spotkania było błogosławieństwo przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. Obecni byli: biskup toruński Wiesław Śmigiel, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia oraz pastor Janusz Lindner z Kościoła Zielonoświątkowego “Centrum Charisma” w Krotoszynie.

Udostępnij: