You are currently viewing Odpusty – Listopad to czas odpustów za dusze zmarłych

Odpusty – Listopad to czas odpustów za dusze zmarłych

Kochaliśmy ich za życia, nie zapominajmy i po śmierci... św. Ambroży

Odpust zupełny w czasie Oktawy Wszystkich Świętych

Pomoc duszom w czyśćcu to nasz obowiązek, ale nie zapominajmy, że działa to również w drugą stronę. Ci, którzy dzięki naszej modlitwie osiągną chwałę nieba, będą się troszczyć i wstawiać za nami, jeszcze pielgrzymami na tej ziemi, czego dowodem są liczne łaski przez nich wypraszane. Listopad to czas odpustów za dusze zmarłych.W Katechizmie Kościoła Katolickiego możemy przeczytać, że “odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Może go dostąpić chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie rozdziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (por. KKK 1471).

Za pobożne odwiedzenie cmentarza  w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.  Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
  • Stan łaski uświęcającej
  • Przyjęcie Komunii Świętej
  • Odmówienie modlitwy (np. ,,Ojcze nasz” i ,,Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są  dostępne na naszej stronie)

Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

Pomoc z czyśćca

Gdy dusze trafią do czyśćca, same nie mogą przyspieszyć procesu oczyszczenia, który skutkuje dostąpieniem chwały nieba. Dlatego potrzebują naszego wsparcia. Jednak czy możemy liczyć na wsparcie zmarłych?.

Bł. Anna Katarzyna Emmerich, niemiecka mistyczka, mówiła: ,,To, coś ktoś dla dusz czyśćcowych czyni, czy modli się za nie, czy ofiaruje cierpienie, zaraz mu to wychodzi na korzyść i wtedy one są bardzo zadowolone, szczęśliwe i wdzięczne. Kiedy za nie ofiaruję moje cierpienie, wtedy one modlą się za mnie’’. Podobnie zresztą wypowiadał się św. Ojciec Pio: ,, Musimy modlić się za dusze w czyśćcu. To niewiarygodne, co one mogą uczynić dla naszego duchowego dobra, z wdzięczności dla tych na ziemi, którzy pamiętają o modlitwie za nie’’.

Możemy przeczytać wiele świadectw o interwencji dusz czyśćcowych w sprawy osób żyjących tutaj, na ziemi. W  ten sposób wyprostowało się mnóstwo zawiłych ścieżek i wielu pojednało się mnóstwo zawiłych ścieżek i wielu pojednało się z Bogiem. Przekonajmy się, że jesteśmy jedną wspólnotą Kościoła. Doceniajmy fakt, że możemy się wzajemnie obdarowywać.

Drodzy Parafianie, Drodzy Goście

Życzymy spokojnego i owocnego przeżywania zbliżającego się czasu. Odwiedzając groby naszych bliskich, postarajmy się pamiętać, że kwiaty i znicze to tylko dodatek. Najważniejsze w tych dniach są skupienie oraz modlitwa. To także czas na chwilę refleksji na temat życia, wiary i dążenia do świętości.

PODZIEL SIĘ.!

Facebook
Twitter
Email
Drukuj
  •  

,,Łza za zmarłymi wyparowuje, kwiat na grobie więdnie modlitwa natomiast dociera aż do Serca Najwyższego."  św.Augustyn