You are currently viewing Relikwie rodziny Ulmów dotarły do Chełmży. Inauguracja diecezjalnego Kongresu Trzeźwości.

Relikwie rodziny Ulmów dotarły do Chełmży. Inauguracja diecezjalnego Kongresu Trzeźwości.

W chełmżyńskiej bazylice miało dziś miejsce pożegnanie relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów oraz inauguracja diecezjalnego Kongresu Trzeźwości.

Proboszcz chełmżyńskiej parafii katedralnej, ks. kan. Krzysztof Badowski, zachęcił do zawierzenia rodzin mieszkających w parafii i diecezji wstawiennictwu błogosławionej rodziny, ale też proszenia małżonków z Markowej o modlitwę w intencji trzeźwości małżeństw i rodzin, wolność od jakichkolwiek nałogów.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Nawiązując zarówno do dobra, którym dzieliła się rodzina Wiktorii i Józefa, jak i do diecezjalnego wydarzenia, przypomniał o tym, jak ważna jest czystość intencji. Zachęcił też, by mieć zawsze otwarte oczy, by dostrzec w drugim człowieku Chrystusa – bez kalkulacji i szukania „tylko tego, co dla nas dogodne”.
Zauważył również, że Chełmża, z którą związana była bł. Juta i bł. Stefan Wincenty Frelichowski, ma duchową tradycję caritas, dzielenia się miłością. Także ci, którzy spotykają się z Rodziną Ulmów w jej relikwiach – szczególnie rodziny chrześcijańskie – mogą na co dzień być znakiem miłości dla innych.

Tego dnia relikwie wyruszyły w dalszą drogę do parafii diecezji. Ich obecnością cieszą się dziś mieszkańcy Chełmna.

Kongres Trzeźwości miał miejsce w Zespole Szkół Muzycznych. Zgromadzeni mogli usłyszeć świadectwa oraz prelekcje zaproszonych gości – Henryka Kowalczyka, Honoraty Żeglarskiej, ks. Piotra Kulbackiego oraz Marii i Andrzeja Kowalików. Swoim świadectwem podzielili się również mieszkańcy Chełmży, zaproszeni przed laty przez ks. inf. Alfonsa Groszkowskiego do podjęcia abstynencji w ramach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Spotkanie prowadzili Beata i Marian Szmania z Domowego Kościoła w Chełmży.

Prelegenci zwrócili uwagę na to, że wbrew pozorom każdy może zrobić bardzo wiele dla profilaktyki – to m.in. pogodne świadectwo życia w trzeźwości, budowanie więzi (także we wspólnotach kościelnych), wpływanie na polityków i samorządowców. To także korzystanie z funduszy, dzięki którym można przygotować profesjonalne spotkania dla młodzieży.

Udostępnij: