You are currently viewing Apel Jasnogórski ma już 70 lat – uroczyste obchody 8 grudnia

Apel Jasnogórski ma już 70 lat – uroczyste obchody 8 grudnia

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia, na Jasnej Górze, będzie miała w tym roku wyjątkowy charakter. Tego dnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, jednego z najbardziej znanych jasnogórskich nabożeństw.

Ta wieczorna modlitwa o godz. 21:00 w intencji Kościoła i Polski gromadzi nie tylko w Sanktuarium częstochowian i pielgrzymów, ale także Polaków w kraju i za granicą przy odbiornikach telewizyjnych i radiowych.

Rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20:30 zabrzmi koncert telewizyjny pt. „Modlitwa pokoleń”. Będzie on transmitowany w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. O godz. 21:00 jubileuszowy Apel Jasnogóski poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Z kolei w niedzielę, 10 grudnia, w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.

Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 roku w Kaplicy Matki Bożej. Wówczas to kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry, o. Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę.

 

Udostępnij: