pokładam ufność w Twoich słowach.
Budzą się moje oczy jeszcze przed świtem,
aby rozważać Twoje słowo.
W dobroci swej, Panie, słuchaj głosu mego
i daj mi życie zgodne z Twoim przykazaniem.
W tym szczególnym czasie Adwentu, codziennie od poniedziałku do piątku, Wspólnota Neokatechumenalna serdecznie zaprasza na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię. W atmosferze ciszy i oczekiwania, w salce katechetycznej przy lubawskiej farze, o godzinie 7:30 będziemy wspólnie zanurzać się w modlitwie Psalmami i słuchać słowa Bożego. W ten sposób, z sercem pełnym nadziei, przygotujemy się na spotkanie z przychodzącym Panem. Jak Maryja, która przez słuchanie słowa Bożego otworzyła swoje serce na moc Jego przyjścia, tak i my pragniemy słuchać, aby być gotowi i wytrwale oczekiwać spełnienia Bożych obietnic. A Jego przyjście już tuż, tuż…
Jutrznia uświęca poranne godziny dnia. Odprawiana o brzasku nowego dnia stanowi wspomnienie zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego zalecane jest jej odprawianie nie tylko osobom do tego zobowiązanym, ale również świeckim. Zgodnie z nazwą, główną funkcją Laudesów jest pochwała Boga za nowy dzień.
Struktura Jutrzni wygląda następująco:
- Nabożeństwo rozpoczyna się Wezwaniem lub wersetem wypowiadanym przez przewodniczącego modlitwie (o ile taki jest, gdyż Jutrznia jako modlitwa poranna może być również odmawiana prywatnie): Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Wezwaniu towarzyszy odpowiedź zgromadzonych: Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
- Następnie wszyscy wspólnie odmawiają aklamację: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Poza okresem Wielkiego Postu do aklamacji dodaje się również zwrot Alleluja.
- Po aklamacji zostaje wyrecytowany bądź wyśpiewany hymn, który jest wybierany w zależności od dnia i okresu liturgicznego.
- Kolejną częścią nabożeństwa Jutrzni jest psalmodia. Składa się ona z jednego psalmu odpowiadającego godzinie porannej, pieśni ze Starego Testamentu i drugiego psalmu pochwalnego. Towarzyszą im odpowiednie antyfony. Po odmówieniu każdego psalmu i pieśni odmawia się również aklamację Chwała Ojcu i Synowi…
- Po psalmodii ma miejsce czytanie krótkie, które jest dobierane w zależności od danego dnia lub okresu liturgicznego. Czytany fragment pochodzi z Pisma Świętego. Przewodniczący modlitwie może wygłosić również krótką homilię, która wyjaśni ów fragment.
- Odpowiedzią na czytanie może być chwila milczenia bądź tzw. responsorium krótkie. Responsorium nazywa się modlitwę wykonywaną w formie śpiewanej. Jest to część Jutrzni, która może być opuszczona.
- Następnie ma miejsce odśpiewanie pieśni Zachariasza (Błogosławiony Pan) z jej antyfoną. Na zakończenie dodaje się werset Chwała Ojcu. Pieśń Błogosławiony Pan wyraża chwałę odkupienia i dziękczynienia.
- Kolejnym elementem nabożeństwa porannego są prośby o uświęcenia dnia i pracy. Mogą być recytowane przez kapłana, chór bądź w modlitwie prywatnej – bezpośrednio przez wiernego.
- Po prośbach zostaje odmówiona modlitwa Ojcze Nasz. Może być ona poprzedzona krótkim wprowadzeniem.
- Po Modlitwie Pańskiej ma miejsce modlitwa końcowa. Jeśli modlitwie przewodniczy kapłan bądź diakon, udziela on błogosławieństwa. Po błogosławieństwie wypowiada on wezwanie Idźcie w pokoju Chrystusa, na które zgromadzeni odpowiadają Bogu niech będą dzięki. W Jutrzni odmawianej prywatnie kończy się ją słowami: Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. Amen.
Udostępnij: