You are currently viewing V Niedziela Wielkiego Postu – 06.04.2025 (rok C)

V Niedziela Wielkiego Postu – 06.04.2025 (rok C)

wprowadzenie

V Niedziela Wielkiego Postu – „Tęsknota, która rodzi nowe życie”

Wchodzimy w najgłębszy i najbardziej przejmujący moment Wielkiego Postu – czas, gdy cisza staje się modlitwą, a serce zaczyna bardziej tęsknić za światłem Zmartwychwstania. Dzisiejsza Liturgia Słowa niesie ze sobą przesłanie nadziei i nowego początku.

W pierwszym czytaniu prorok Izajasz ogłasza, że Bóg czyni nową rzecz – przeprowadza swój lud przez pustynię ku wolności. Psalmista zaś śpiewa z wdzięcznością: „Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas”, przypominając, że mimo trudności, jesteśmy prowadzeni przez rękę Boga.

Święty Paweł w Liście do Filipian zaprasza nas do duchowego zrywu: porzucenia tego, co za nami, i skierowania wzroku ku górze – ku Chrystusowi, który jest celem naszej wędrówki. Ewangelia stawia nas zaś przed czułym spojrzeniem Jezusa, który nie potępia grzesznicy, ale przywraca jej godność – i z nadzieją mówi: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz.”

To słowo ma moc poruszyć nasze sumienia i serca. Jest jak światło, które przenika przez zasłonę.

Właśnie dziś w kościołach – a coraz częściej i w naszych domach – zasłaniamy krzyże. To piękna i głęboka tradycja, która uczy nas duchowej tęsknoty. Jak mówi duchowy komentarz:

„Zasłaniamy Krzyż nie dlatego, że chcemy o Nim zapomnieć, ale dlatego, że chcemy za Nim zatęsknić. Zasłona jest jak zasłonięte oblicze Oblubieńca – budzi tęsknotę, porusza serce, prowokuje pytania. Chrystus się ukrywa, byśmy mogli na nowo zapragnąć Jego obecności.”

Zasłonięty krzyż jest jak milczący znak, że to, co najważniejsze, jeszcze przed nami. To zapowiedź Paschy – przejścia ze śmierci do życia, z ciemności do światła. Niech ta niedziela będzie dla nas początkiem duchowego wyciszenia, oczyszczenia i nadziei, że Bóg pragnie uczynić coś nowego właśnie w naszym życiu.

liturgia słowa bożego

mówią wielcy

Nie grzeszyć
Czy zauważyliśmy, że kiedy Pan Jezus powiedział: -Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień” – najszybciej zaczęli odchodzić starsi, widocznie poczuwali się do winy.
Jeszcze jedna uwaga.
Najczęściej albo potępiamy, albo jesteśmy pobłażliwi. Pan Jezus nie rzucił kamienia na grzesznicę, ale nie był dla niej pobłażliwy. Nakazał jej odejść i nie grzeszyć.

ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s.173.

Kolor szat liturgicznych

Szata liturgiczna w kolorze fioletowym jest symbolem pokuty, pokory, skruchy i żałoby. Szaty zakładane te są podczas trwania Adwentu czy Wielkiego Postu. Obecnie stanowią zastępstwo dla szat w kolorze czarnym podczas ceremonii pogrzebowych. Fiolet (purpura) jest również kolorem oznaczającym godność biskupów czy prałata.

Kolekta

Prosimy Cię, Panie, nasz Boże, † udziel nam łaski, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna, * który oddał własne życie za zbawienie świata. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Podziel się treścią :