You are currently viewing 26 stycznia – Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa

26 stycznia – Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa

Dzień 26 stycznia to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie  świętych Tymoteusza i Tytusa, którzy  byli najbliższymi współpracownikami i uczniami św. Pawła Apostoła, którzy pomagali mu w szerzeniu Ewangelii i organizacji pierwszych wspólnot chrześcijańskich.

Święty Tymoteusz, urodził się w Listrze (dzisiejsza Turcja), w rodzinie żydowsko-greckiej. Był uczniem św. Pawła i towarzyszył mu w podróżach misyjnych. Paweł powierzył mu kierowanie gminą w Efezie. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską około 97 r., ukamienowany za głoszenie Ewangelii. Święty Tytus pochodził z pogańskiej rodziny, ale nawrócił się na chrześcijaństwo dzięki św. Pawłowi. Był biskupem Krety i organizował tamtejszy Kościół. Otrzymał od św. Pawła list, który wszedł do Nowego Testamentu (List do Tytusa). Według tradycji zmarł śmiercią naturalną pod koniec I wieku.

Kościół obchodzi ich wspomnienie liturgiczne 26 stycznia, ponieważ dzień wcześniej (25 stycznia) świętuje się Nawrócenie św. Pawła. Tymoteusz i Tytus byli jego najbliższymi uczniami i kontynuatorami jego misji, dlatego ich święto następuje tuż po wspomnieniu ich mistrza.

Święty Tymoteusz – patron Efezu, Krety oraz chorych na żołądek i choroby układu trawiennego. Święty Tytus – patron Krety i całej diecezji Chania na Krecie. Obaj są również patronami misjonarzy i pasterzy Kościoła, ponieważ z wielką gorliwością głosili Chrystusa i umacniali pierwsze wspólnoty chrześcijańskie.

biogram

Święty Tymoteusz

Święty Tymoteusz był oddanym uczniem i współpracownikiem św. Pawła, który darzył go niezwykłą miłością i zaufaniem. Apostoł Narodów nazywał go „najdroższym synem” (1 Kor 4, 17), „bratem” (1 Tes 3, 2) i „pomocnikiem” (Rz 16, 21). Wspominał go ze łzami w oczach (2 Tm 1, 4), co świadczy o ich głębokiej więzi duchowej.

Kiedy św. Paweł zatrzymał się w Listrze podczas swojej drugiej podróży misyjnej, nawrócił dwie Żydówki – Lois i jej córkę, Eunikę. Tymoteusz, syn Euniki i wnuk Lois, dorastał w duchu wiary mojżeszowej, choć jego ojciec – bogaty Grek – pozostał poganinem. Już jako młodzieniec odznaczał się wykształceniem, znajomością Pisma Świętego oraz nienagannymi obyczajami. To właśnie z rąk św. Pawła przyjął chrzest, co sprawiło, że Apostoł traktował go jak syna. Aby ułatwić mu pracę misyjną wśród Żydów, poddał go obrzezaniu.

Tymoteusz był niezastąpionym pomocnikiem św. Pawła. W jego imieniu podróżował do różnych gmin chrześcijańskich, m.in. do Koryntu, Filippi i Tesalonik, a także pełnił posługę biskupa Efezu – stolicy rzymskiej prowincji Azji Mniejszej. Wspierał swojego mistrza w podróżach misyjnych, a nawet dzielił z nim więzienie w Rzymie (Flp 2, 19-23). Dwa listy Pawła do Tymoteusza znalazły się w Nowym Testamencie i zawierają bezcenne wskazówki dla pasterzy Kościoła.

Według tradycji, gdy św. Jan Apostoł przybył do Efezu, Tymoteusz oddał się do jego dyspozycji. Po zesłaniu Jana na wyspę Patmos, ponownie objął biskupstwo Efezu. Zginął śmiercią męczeńską za panowania cesarza Trajana – miał odwagę wystąpić przeciwko pogańskim igrzyskom, za co został brutalnie pobity przez tłum. Inne źródła podają, że naraził się przeciwnikom kultu bogini Diany, której świątynia znajdowała się w Efezie.

Relikwie św. Tymoteusza zostały przeniesione do Konstantynopola w 356 r., a później, w XII wieku, krzyżowcy przewieźli je do Termoli we Włoszech. Odnaleziono je przypadkiem 7 maja 1945 roku.

 

Święty Tytus

Święty Tytus znany jest przede wszystkim z listów św. Pawła. Pochodził z rodziny grecko-rzymskiej i zamieszkiwał okolice Antiochii Syryjskiej. To właśnie stamtąd Paweł zabrał go do Jerozolimy i udzielił mu chrztu jeszcze przed soborem apostolskim w 49 r.

Tytus, obok Tymoteusza i św. Łukasza Ewangelisty, należał do najbliższych i najbardziej zaufanych uczniów św. Pawła. Towarzyszył mu w podróżach misyjnych oraz wziął udział w soborze jerozolimskim. Apostoł Narodów powierzał mu najbardziej delikatne i odpowiedzialne misje, m.in. wysłał go do Koryntu. W przeciwieństwie do Tymoteusza, Tytus nie został obrzezany, ponieważ jego misja skierowana była przede wszystkim do pogan, a nie do Żydów.

Św. Paweł darzył go ogromnym szacunkiem i wielokrotnie wychwalał jego zalety w swoich listach. Jeden z nich – List do Tytusa – został włączony do Nowego Testamentu i zawiera ważne wskazówki dotyczące organizacji życia chrześcijańskiej wspólnoty.

Około 63 r. Apostoł ustanowił Tytusa biskupem Krety, gdzie miał organizować i umacniać nowo powstały Kościół. Według tradycji zmarł w wieku 94 lat. Niektóre źródła podają, że poniósł śmierć męczeńską w Gortynie na Krecie za panowania cesarza Domicjana (81-96). Od 1969 r. Kościół rzymski czci go jako wyznawcę, uznając, że choć w swoim życiu wiele wycierpiał dla Chrystusa, to nie zginął śmiercią męczeńską.

Po inwazji Saracenów na Kretę (823 r.) odnaleziono jedynie relikwię jego głowy, którą przeniesiono do Wenecji i umieszczono w bazylice św. Marka. W 1966 r. papież Paweł VI nakazał zwrócić ją Kościołowi prawosławnemu. Uroczyście przewieziono ją na Kretę do Heraklionu (Iraklionu).

patronat

Święty Tymoteusz – patron Efezu, Krety oraz chorych na żołądek i choroby układu trawiennego. Święty Tytus – patron Krety i całej diecezji Chania na Krecie. Obaj są również patronami misjonarzy i pasterzy Kościoła, ponieważ z wielką gorliwością głosili Chrystusa i umacniali pierwsze wspólnoty chrześcijańskie.

znaczenie liturgiczne

Kościół obchodzi to wspomnienie liturgiczne 26 stycznia, ponieważ dzień wcześniej (25 stycznia) świętuje się Nawrócenie św. Pawła. Tymoteusz i Tytus byli jego najbliższymi uczniami i kontynuatorami jego misji, dlatego ich święto następuje tuż po wspomnieniu ich mistrza.

ikonografia

W ikonografii św. Tytus przedstawiany jest w szatach biskupich, a jego atrybutem jest księga – symbol mądrości i nauczania.

W ikonografii św. Tymoteusz przedstawiany jest w tunika lub w biskupich szatach liturgicznych, a u jego stóp często znajdują się kamienie – symbol męczeństwa.

kolekta z mszy

Boże, Ty obdarzyłeś apostolskimi cnotami świętych Tymoteusza i Tytusa, † spraw przez ich zasługi, * abyśmy sprawiedliwie i pobożnie żyjąc na tym świecie, mogli dojść do niebieskiej ojczyzny. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

cytat

„Ty zaś podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością i łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne, do którego zostałeś powołany.”  1 Tm 6, 11-12

To wezwanie do wytrwałości i życia w wierze – piękne przesłanie dla każdego chrześcijanina.

Podziel się treścią :