wprowadzenie
Dzisiejsza liturgia Słowa wprowadza nas w czas Wielkiego Postu, ukazując fundamentalne prawdy dotyczące naszej wiary i relacji z Bogiem. Ewangelia według św. Łukasza (4, 1-13) przypomina o kuszeniu Jezusa na pustyni. To obraz zmagań, jakie każdy z nas przeżywa w codziennym życiu. Szatan podsuwa iluzję łatwego szczęścia, pokusę władzy i wygody, ale Chrystus pozostaje niezłomny, opierając się na Słowie Bożym. Jest to dla nas wezwanie do wierności Bogu i Jego nauce, szczególnie w chwilach próby i duchowego osłabienia.
Pierwsze czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 26, 4-10) ukazuje akt wdzięczności Izraelitów wobec Boga za wyzwolenie i dar Ziemi Obiecanej. To przypomnienie, że całe nasze życie jest darem, a odpowiedzią na ten dar powinna być postawa wdzięczności i zaufania. Psalm responsoryjny: „Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu” podkreśla, że Bóg nie opuszcza nas w trudnościach, ale jest naszą ostoją i siłą.
W Liście do Rzymian (Rz 10, 8-13) św. Paweł przypomina o konieczności osobistego wyznania wiary i ufności w zbawienie dane nam przez Chrystusa. Wielki Post jest właśnie czasem odnowienia tej wiary, pogłębienia naszej relacji z Bogiem i przygotowania serca na tajemnicę Zmartwychwstania.
W I Niedzielę Wielkiego Postu nasza wspólnota parafialna ma zaszczyt gościć wyjątkowego gościa – ks. diakona dr. Waldemara Rozynkowskiego, który poprowadzi nas przez głębokie tajemnice tego szczególnego czasu. W ramach obchodów Roku Jubileuszowego, diakon Waldemar wygłosi Słowo Boże podczas każdej Mszy Świętej, wprowadzając nas w istotę tego roku, zachęcając do głębszej refleksji i duchowego odnowienia.
Niech ten czas Wielkiego Postu stanie się dla nas okazją do odnowienia naszej wiary, nawrócenia i odkrycia na nowo, że tylko w Bogu jest prawdziwa wolność i życie. Niech nasze serca będą otwarte na Jego łaskę i słowo, które prowadzi do zbawienia. Amen.
liturgia słowa bożego
PIERWSZE CZYTANIE (Pwt 26, 4-10)
Wyznanie wiary ludu wybranego
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa
Mojżesz powiedział do ludu: «Kapłan weźmie koszyk z twoich rąk i położy go przed ołtarzem Pana, Boga twego. A ty wówczas wypowiesz te słowa wobec Pana, Boga swego:
„Ojciec mój, tułacz Aramejczyk, zstąpił do Egiptu, przybył tam w niewielkiej liczbie ludzi i tam się rozrósł w naród ogromny, silny i liczny. Egipcjanie źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe. Wtedy wołaliśmy do Pana, Boga ojców naszych. Pan usłyszał nasze wołanie, wejrzał na naszą nędzę, nasz trud i nasze uciemiężenie. Wyprowadził nas Pan z Egiptu mocną ręką i wyciągniętym ramieniem wśród wielkiej grozy, znaków i cudów. Przyprowadził nas na to miejsce i dał nam ten kraj opływający w mleko i miód.
Teraz oto przyniosłem pierwociny płodów ziemi, którą dałeś mi, Panie”.
Rozłożysz je przed Panem, Bogiem swoim. Oddasz pokłon Panu, Bogu swemu».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 91, 1-2. 10-11. 12-13. 14-15)
Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.
Kto się w opiekę oddał Najwyższemu *
i mieszka w cieniu Wszechmocnego,
mówi do Pana: «Ty jesteś moją ucieczką i twierdzą, *
Boże mój, któremu ufam».
Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.
Nie przystąpi do ciebie niedola, *
a cios nie dosięgnie twojego namiotu.
Bo rozkazał swoim aniołom, *
aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.
Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.
Będą cię nosili na rękach, *
abyś nie uraził stopy o kamień.
Będziesz stąpał po wężach i żmijach, *
a lwa i smoka podepczesz.
Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.
«Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie, *
osłonię go, bo poznał moje imię.
Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham †
i będę z nim w utrapieniu, *
wyzwolę go i sławą obdarzę».
Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.
DRUGIE CZYTANIE (Rz 10, 8-13)
Wyznanie wiary prowadzi do zbawienia
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia: Cóż mówi Pismo? «Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim». A jest to słowo wiary, którą głosimy. Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do sprawiedliwości, a wyznawanie jej ustami – do zbawienia. Wszak mówi Pismo: «Żaden, kto wierzy w Niego, nie będzie zawstydzony».
Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. «Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony».
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 4, 4b)
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
✠ EWANGELIA (Łk 4, 1-13)
Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Pełen Ducha Świętego powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem».
Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».
Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».
Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby Cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».
Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu.
Oto słowo Pańskie.
mówią wielcy
Trzy pokusy
Trzy pokusy – głód ciała, pragnienie sławy, pragnienie bogactwa. Wydawałoby się, że pierwsza pokusa jest najlżejsza, następne coraz trudniejsze. Tymczasem nie każdy chce być sławny, nie każdy chce rządzić, mieć magnetowid i volvo, ale każdy zmaga się ze słabością ciała.
ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s. 26.
Diabeł już z góry jest przegrany.
Z aniołem jest całkiem inaczej. Na obrazach wygląda jak nastolatek w powiewnej sukience. A przecież to właśnie anioł dźwignął ogromny kamień zamykający grób Jezusa – i odrzucił jak piórko.
Nie taki anioł słaby, jak go malują.
ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s.168.
Kolor szat liturgicznych

Kolekta
Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa * i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Podziel się treścią :