You are currently viewing I Niedziela Wielkiego Postu – 09.03.2025 (rok C)

I Niedziela Wielkiego Postu – 09.03.2025 (rok C)

wprowadzenie

Dzisiejsza liturgia Słowa wprowadza nas w czas Wielkiego Postu, ukazując fundamentalne prawdy dotyczące naszej wiary i relacji z Bogiem. Ewangelia według św. Łukasza (4, 1-13) przypomina o kuszeniu Jezusa na pustyni. To obraz zmagań, jakie każdy z nas przeżywa w codziennym życiu. Szatan podsuwa iluzję łatwego szczęścia, pokusę władzy i wygody, ale Chrystus pozostaje niezłomny, opierając się na Słowie Bożym. Jest to dla nas wezwanie do wierności Bogu i Jego nauce, szczególnie w chwilach próby i duchowego osłabienia.

Pierwsze czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 26, 4-10) ukazuje akt wdzięczności Izraelitów wobec Boga za wyzwolenie i dar Ziemi Obiecanej. To przypomnienie, że całe nasze życie jest darem, a odpowiedzią na ten dar powinna być postawa wdzięczności i zaufania. Psalm responsoryjny: „Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu” podkreśla, że Bóg nie opuszcza nas w trudnościach, ale jest naszą ostoją i siłą.

W Liście do Rzymian (Rz 10, 8-13) św. Paweł przypomina o konieczności osobistego wyznania wiary i ufności w zbawienie dane nam przez Chrystusa. Wielki Post jest właśnie czasem odnowienia tej wiary, pogłębienia naszej relacji z Bogiem i przygotowania serca na tajemnicę Zmartwychwstania.

W I Niedzielę Wielkiego Postu nasza wspólnota parafialna ma zaszczyt gościć wyjątkowego gościa – ks. diakona dr. Waldemara Rozynkowskiego, który poprowadzi nas przez głębokie tajemnice tego szczególnego czasu. W ramach obchodów Roku Jubileuszowego, diakon Waldemar wygłosi Słowo Boże podczas każdej Mszy Świętej, wprowadzając nas w istotę tego roku, zachęcając do głębszej refleksji i duchowego odnowienia.

Niech ten czas Wielkiego Postu stanie się dla nas okazją do odnowienia naszej wiary, nawrócenia i odkrycia na nowo, że tylko w Bogu jest prawdziwa wolność i życie. Niech nasze serca będą otwarte na Jego łaskę i słowo, które prowadzi do zbawienia. Amen.

liturgia słowa bożego

mówią wielcy

Trzy pokusy
Trzy pokusy – głód ciała, pragnienie sławy, pragnienie bogactwa. Wydawałoby się, że pierwsza pokusa jest najlżejsza, następne coraz trudniejsze. Tymczasem nie każdy chce być sławny, nie każdy chce rządzić, mieć magnetowid i volvo, ale każdy zmaga się ze słabością ciała.

ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s. 26.

Diabeł już z góry jest przegrany.
Z aniołem jest całkiem inaczej. Na obrazach wygląda jak nastolatek w powiewnej sukience. A przecież to właśnie anioł dźwignął ogromny kamień zamykający grób Jezusa – i odrzucił jak piórko.
Nie taki anioł słaby, jak go malują.

ks. Jan Twardowski, Wszędy pełno Ciebie, s.168.

Kolor szat liturgicznych

Szata liturgiczna w kolorze fioletowym jest symbolem pokuty, pokory, skruchy i żałoby. Szaty zakładane te są podczas trwania Adwentu czy Wielkiego Postu. Obecnie stanowią zastępstwo dla szat w kolorze czarnym podczas ceremonii pogrzebowych. Fiolet (purpura) jest również kolorem oznaczającym godność biskupów czy prałata.

Kolekta

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa * i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Podziel się treścią :