You are currently viewing Korzenie Wielkiego Postu: Jak powstała tradycja 40 dni pokuty?

Korzenie Wielkiego Postu: Jak powstała tradycja 40 dni pokuty?

Korzenie Wielkiego Postu: Jak powstała tradycja 40 dni pokuty?

Wielki Post to czas wyjątkowy, czas, który zaprasza nas do głębszej refleksji nad naszym życiem, naszą relacją z Bogiem i z drugim człowiekiem. Rozpoczynając ten okres, stajemy w obliczu tajemnicy postu, modlitwy i jałmużny. Wprowadza nas w niego Środa Popielcowa, dzień, który zaprasza nas do pokuty, wyrzeczenia i nawrócenia. Tradycja Wielkiego Postu ma jednak długą i złożoną historię, której początki sięgają początków chrześcijaństwa. Najstarszym świętem chrześcijańskim jest, oczywiście Wielkanoc czyli Pascha. Pierwsi chrześcijanie świętowali Paschę w ramach obrzędów żydowskich, wypełniając ją jednak nową treścią.  Na upamiętnienie wyjścia Izraelitów z Egiptu nałożyło się teraz świętowanie przejścia Jezusa przez mękę i śmierć do zmartwychwstania. Tym samym Pascha stała się najważniejszym świętem chrześcijańskim a wierni zaczęli przygotowywać się do jej obchodów poprzez okres modlitwy, postu i pokuty.

Początki postu przed Wielkanocą

Pierwsze wzmianki o poście poprzedzającym Święta Paschalne pojawiają się już w II wieku, kiedy wierni zaczęli praktykować krótszy post w dniach poprzedzających Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym czasie obowiązywał post ścisły, zwany postem paschalnym, obejmujący Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Na przestrzeni wieków ta tradycja ewoluowała. Początkowo post trwał jedynie 40 godzin – miało to symbolizować czas, w którym ciało Jezusa spoczywało w grobie. W III wieku został wydłużony do tygodnia, a następnie do trzech tygodni. Dopiero w IV wieku wprowadzono 40-dniowy post, który miał pomóc wiernym w głębszym przygotowaniu się do radosnego przeżycia Świąt Paschalnych. Okres ten nawiązywał do biblijnych czterdziestek: 40 dni postu Jezusa na pustyni, 40 dni i nocy potopu oraz 40 lat wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Ostatecznie praktykę tę potwierdził Sobór Nicejski w 325 roku.

40 dni pokuty – symbolika i głęboki sens

Dlaczego akurat 40 dni? Liczba 40 pojawia się w Biblii w kontekście wielu kluczowych wydarzeń: 40 dni postu Jezusa, 40 lat wędrówki Izraelitów na pustyni, 40 dni deszczu za czasów Noego. Jest to liczba, która symbolizuje czas pokuty, oczyszczenia, a także przygotowania do nowego początku. Wielki Post staje się więc duchową „pustynią”, w której mamy szansę na odnowienie naszej więzi z Bogiem, porzucenie tego, co nie służy naszemu zbawieniu, i zbliżenie się do Pana przez modlitwę, post i jałmużnę.

Środa Popielcowa – znak pokuty i nawrócenia

Tradycja posypywania głów popiołem, która rozpoczęła się w Kościele w VIII wieku, nabrała szczególnego znaczenia w Środę Popielcową. Popiół symbolizuje kruchość życia, przemijalność i grzeszność człowieka. Jest to znak pokuty, ale i nadziei na odnowienie, bo przecież popiół, z którego wyrasta nowe życie, ma swoje głębokie korzenie w Pasji i Zmartwychwstaniu Jezusa. W tym dniu wierni są zaproszeni do podjęcia pokuty poprzez post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, co ma na celu oczyszczenie zarówno ciała, jak i duszy.

Wielki Post – czas duchowej ascezy i modlitwy

Wielki Post to również czas ascezy, czyli duchowej dyscypliny, która pozwala nam na zbliżenie do Boga. Słowo askesis oznacza trening, a post w tym sensie jest duchowym ćwiczeniem, które ma na celu oczyszczenie serca i umysłu. Zrezygnowanie z przyjemności, które przywiązują nas do świata, ma na celu odzyskanie wolności, abyśmy mogli bardziej otworzyć się na Boże działanie w naszym życiu. Asceza Wielkiego Postu nie jest jednak celem samym w sobie – jej prawdziwym celem jest naśladowanie Chrystusa i odnalezienie Jego obrazu w nas.

Zwyczaje Wielkiego Postu – nawrócenie przez modlitwę i pokutę

Podczas Wielkiego Postu Kościół wzywa nas do modlitwy, postu i jałmużny, abyśmy przez te trzy praktyki zbliżali się do Boga. To czas, w którym liturgia staje się bardziej surowa, a nasza uwaga skupia się na tajemnicy męki i śmierci Jezusa. Znikają uroczyste pieśni, a liturgię przepełnia post, milczenie i modlitwa. Na każdym kroku jesteśmy zapraszani do refleksji nad własnym życiem, do zanurzenia się w modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego.

Czas odnowienia – powrót na pustynię

Wielki Post to także powrót na pustynię, w której mamy szansę zmierzyć się z naszymi słabościami, obudować naszą relację z Bogiem i podjąć duchową walkę. To zaproszenie, byśmy wyszli ze świata rozproszeń, zatrzymali się, spojrzeli w głąb siebie i dali przestrzeń Bogu, by On mógł działać w naszym sercu. I choć czas postu jest okresem pokuty, to jest to również czas pełen nadziei – nadziei na przemianę, na odnalezienie prawdziwego sensu życia i powrocie do prawdziwej wolności, którą daje tylko Bóg.

Piękno Wielkiego Postu

Wielki Post to czas piękny, pełen ciszy, która pozwala nam na usłyszenie Bożego głosu. To także czas nadziei – nadziei na nowe życie, które przychodzi przez Zmartwychwstanie. Każdy dzień Wielkiego Postu jest zaproszeniem do przemiany, do zbliżenia się do Chrystusa, który przez swój Krzyż przynosi nam zbawienie. To czas, w którym możemy zrozumieć, jak wielka jest Boża miłość i jak głęboka jest Jego troska o nasze życie.

Niech te 40 dni będą dla nas okresem głębokiej modlitwy, refleksji i pokuty, w którym otworzymy nasze serca na Bożą łaskę, byśmy z pełnym sercem mogli przeżyć radość Zmartwychwstania.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami, i Ty, któraś współcierpiała, Matko Bolesna przyczyń się za nami.

Podziel się treścią :