You are currently viewing Msza Krzyżma w toruńskiej katedrze

Msza Krzyżma w toruńskiej katedrze

Udostępnij

O wydarzeniu

– Kapłaństwo, w którym uczestniczymy nie jest nasze, ale jest Chrystusowe. Jesteśmy namaszczeni i posłani – mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów podczas Mszy Krzyżma w toruńskiej katedrze Świętych Janów.


Podczas Eucharystii, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, obecni byli również bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy oraz bp Andrzej Suski, biskup senior, dziekani i przedstawiciele dekanatów diecezji toruńskiej, kapłani posługujący w instytucjach kościelnych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z moderatorami oraz osoby konsekrowane.

Podczas homilii bp Wiesław Śmigiel mówił do kapłanów i zebranych w świątyni – Jesteśmy tutaj, aby wyznać wiarę w Kościół Chrystusowy, do którego przynależymy. Krzyż ma nam przypomnieć, że Duch Święty jest obecny w Kościele. Najłatwiej jest Go rozpoznać w słowach Pisma Świętego, nauczaniu biskupów.

Pasterz zauważył, że „Duch Święty działa w różny sposób, ale zawsze prowadzi nas do jedności i sprawia, że ludzie o różnych charakterach i osobowościach potrafią żyć ewangelicznie”.
Kapłani w sakramencie święceń otrzymali szczególny dar Ducha Świętego. – Kapłani sami mają być charyzmatykami. Nasz urząd jest charyzmatem. – mówił bp Śmigiel do kapłanów. Dalej toruński Pasterz zwrócił uwagę na kryteria autentyczności darów Ducha Świętego – Podstawowym kryterium autentyczności darów Ducha Świętego jest pytanie czy służą one Kościołowi. Jeśli wprowadzają zamęt i zazdrość, to nie pochodzą od Ducha.
Toruński Biskup zakończył kazanie odniesieniem do tegorocznego listu biskupów polskich na Wielki Czwartek – Warto ten list przeczytać w ramach kapłańskich ćwiczeń duchowych.

Po homilii bp Wiesław Śmigiel poświęcił oleje chorych i katechumenów oraz konsekrował krzyżmo, które w ciągu roku służą do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych czy innych konsekracji. Na zakończenie Mszy Świętej bp Wiesław podziękował kapłanom za ich posługę, którą pełnią mimo wszelkich trudności. Podziękował również wiernym za nieustanną modlitwę za kapłanów i wspieranie ich w posłudze oraz prosił o dalszą modlitwę za cały Kościół Chrystusowy.

Posługę muzyczną podczas uroczystości pełnił Chór Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej oraz schola gregoriańska Liquor pacis.