You are currently viewing Środa Popielcowa – Początek Wielkiej Drogi Nawrócenia

Środa Popielcowa – Początek Wielkiej Drogi Nawrócenia

Środa Popielcowa otwiera przed nami szczególny czas – Wielki Post. To święty okres (40dni), który przypomina nam o pokucie, nawróceniu i głębokim pragnieniu zbliżenia się do Boga. Kościół wzywa nas do zatrzymania się w codziennym biegu, do refleksji nad własnym życiem i do podjęcia duchowej odnowy.

Życie religijne wiernych skupia się w tym czasie wokół trzech tematów: chrztu, pokuty i Męki Pańskiej. To szczególny czas modlitwy, pokuty i czynienia miłosierdzia. Bóg ukazuje nam trzy drogi nawrócenia i powrotu: modlitwę (miłość do Chrystusa), jałmużnę (miłość do bliźniego), post (miłość do siebie samego).

Te trzy uczynki pokutne – modlitwa, post i jałmużna – stanowią podstawowe dzieła, dzięki którym człowiek otwiera się na Boga i bliźniego. A o to chodzi w czasie Wielkiego Postu –  powinniśmy się stawać lepsi i dla Boga, i dla drugiego człowieka. Gdy codziennie spełnimy choćby jeden uczynek miłosierdzia więcej niż zwykle, to już taki drobny gest będzie wielkim sukcesem naszego czasu Wielkiego Postu. W każdym dniu tego okresu przygotowującego nas do Wielkanocy powinniśmy uczynić choć jeden uczynek pokutny – więcej się pomodlić, pomóc potrzebującemu czy odmówić sobie smacznego pokarmu lub napoju. W naszych czasach pojawiły się przeróżne przyjemności, których nie znano w czasach biblijnych. Dla przykładu przyjemnością, za którą idzie wielu ludzi XXI wieku, jest robienie zakupów. W hipermarketach spotykamy kobiety i mężczyzn, którzy chodzą z pełnymi reklamówkami. To moda – ludzie ładnie i bogato ubrani, którzy chwalą się wobec innych, że stać ich na robienie dużych zakupów – jest to swoisty szpan naszych czasów! A może praktyką tego Wielkiego Postu będzie dla nas to, że nie będziemy robić zakupów na pokaz, ale pójdziemy do małego sklepiku i kupimy to, co nam naprawdę potrzebne do egzystencji! Zaoszczędzone pieniądze wydamy na przykład na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, w której pewnie mało z nas było. Policzmy, ile w szafach, spiżarniach, lodówkach i zamrażarkach jest rzeczy, które  niedługo wyrzucimy. A można nie iść za przyjemnością robienia zakupów, tylko uczyć się oszczędności i roztropnego wydawania pieniędzy. Jeszcze inną sprawą, którą trzeba przemyśleć, jest korzystanie z telefonu. Tyle SMS-ów i minut, które przechodzą w godziny, trwonimy nawet dla złych rozmów: obmów, oszczerstw czy flirtów. Niewyobrażalne jest dla mnie to, że mąż, który ma wspaniałą żonę i dwójkę dzieci, flirtuje przez Internet z kobietą z Holandii! Jeszcze jeden rodzaj zdrady małżeńskiej! Zamiast czas i pieniądze poświęcić żonie i dzieciom, on romansuje z obcą kobietą! Żeby było niby taniej, są taryfy: darmowe wieczory i darmowe weekendy. Owszem, jest taniej, ale uczy nas to gadulstwa, a nie dialogu z bliźnimi, a już na pewno nie dialogu z Bogiem!

Tego dnia w liturgii usłyszymy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Są one przestrogą, ale i zachętą, aby nasze serca otworzyły się na Boże miłosierdzie. W geście posypania głów popiołem Kościół przypomina nam o kruchości ludzkiego życia, ale także o niepojętej miłości Boga, który zawsze daje nam szansę na nowy początek.

Wielki Post jest czasem, który może przynieść prawdziwe zmiany w naszym życiu – to moment, w którym warto podjąć duchową walkę, by zbliżyć się do Pana i pogłębić naszą wiarę. Zgodnie z nauką Kościoła, Środa Popielcowa stanowi początek tej wielkiej drogi, prowadzącej nas do Zmartwychwstania, a więc do radości, która wypływa z bliskości z Bogiem.

Niech te 40 dni będą dla nas okresem głębokiej modlitwy, refleksji i pokuty, w którym otworzymy nasze serca na Bożą łaskę, byśmy z pełnym sercem mogli przeżyć radość Zmartwychwstania.

liturgia

Zapraszamy do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w liturgii Środy Popielcowej:

  • 7:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
  • 8:30 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
  • 10:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
  • 15:00 – Liturgia Słowa z posypaniem głów popiołem.
  • 16:30 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
  • 18:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.

jak owocnie przeżyć Środę Popielcową?

  • Rozpocznij ten dzień w duchu modlitwy – niech to będzie czas szczególnej refleksji nad Twoim życiem i relacją z Bogiem.
  • Przyjmij popiół na znak pokuty – nie jako zwykły rytuał, ale świadome wyrażenie gotowości do nawrócenia.
  • Podejmij post i wyrzeczenie – Kościół zobowiązuje nas w tym dniu do postu ścisłego, czyli spożycia jednego pełnego posiłku i dwóch lekkich. To symboliczne ograniczenie niech będzie znakiem duchowego oczyszczenia.
  • Zaplanuj swoje wielkopostne postanowienia – niech ten czas będzie okazją do głębszej modlitwy, jałmużny i dzieł miłosierdzia.

Nabożeństwa pasyjne

Zatrzymaj się u stóp Krzyża

Wielki Post to także czas szczególnej modlitwy i rozważania Męki Pańskiej. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:

  • Droga Krzyżowa – w każdy piątek Wielkiego Postu.
    • o godz. 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży;
    • o godz. 17.30 dla dorosłych.
  • Gorzkie Żale – z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16.00.

 

Za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

Niech ten święty czas będzie dla nas wszystkich okazją do prawdziwego spotkania z Chrystusem, który z miłości oddał za nas życie. Niech Środa Popielcowa stanie się początkiem naszej wielkiej drogi nawrócenia, prowadzącej do radości Zmartwychwstania!

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami, i Ty, któraś współcierpiała, Matko Bolesna przyczyń się za nami.

Podziel się treścią :