You are currently viewing Środą popielcową rozpoczynamy Wielki Post, który jest czasem wielkich zmian

Środą popielcową rozpoczynamy Wielki Post, który jest czasem wielkich zmian

Wielki Post rozpoczniemy 14 lutego. To właśnie na ten dzień przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele czas 40-dniowej pokuty. Wielki Post to czas mający pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Życie religijne wiernych skupia się w tym czasie wokół trzech tematów: chrztu, pokuty i Męki Pańskiej. To szczególny czas modlitwy, pokuty i czynienia miłosierdzia. Bóg ukazuje nam trzy drogi nawrócenia i powrotu: modlitwę (miłość do Chrystusa), jałmużnę (miłość do bliźniego), post (miłość do siebie samego). Wielki Post jest czasem, w którym możesz otrzymać swój klucz do zbawienia oraz pomóc w zbawieniu innych. Tym kluczem jest Krzyż Chrystusa. To 40 dni, które mogą zmienić Twoje dotychczasowe życie, dzięki czemu w przyszłości otworzysz dla siebie Bramę Nieba. Wykorzystaj tę okazję.!

Dziś każdy z nas rozpoczyna czas wielkich zmian w życiu. W tym czasie jest nam łatwiej wymagać od siebie. W Ewangelii Pan Jezus mówi jeszcze o pozostałych uczynkach: modlitwie i jałmużnie. Te trzy uczynki pokutne – modlitwa, post i jałmużna – stanowią podstawowe dzieła, dzięki którym człowiek otwiera się na Boga i bliźniego. A o to chodzi w czasie Wielkiego Postu –  powinniśmy się stawać lepsi i dla Boga, i dla drugiego człowieka. Gdy codziennie spełnimy choćby jeden uczynek miłosierdzia więcej niż zwykle, to już taki drobny gest będzie wielkim sukcesem naszego czasu Wielkiego Postu. W każdym dniu tego okresu przygotowującego nas do Wielkanocy powinniśmy uczynić choć jeden uczynek pokutny – więcej się pomodlić, pomóc potrzebującemu czy odmówić sobie smacznego pokarmu lub napoju. W naszych czasach pojawiły się przeróżne przyjemności, których nie znano w czasach biblijnych. Dla przykładu przyjemnością, za którą idzie wielu ludzi XXI wieku, jest robienie zakupów. W hipermarketach spotykamy kobiety i mężczyzn, którzy chodzą z pełnymi reklamówkami. To moda – ludzie ładnie i bogato ubrani, którzy chwalą się wobec innych, że stać ich na robienie dużych zakupów – jest to swoisty szpan naszych czasów! A może praktyką tego Wielkiego Postu będzie dla nas to, że nie będziemy robić zakupów na pokaz, ale pójdziemy do małego sklepiku i kupimy to, co nam naprawdę potrzebne do egzystencji! Zaoszczędzone pieniądze wydamy na przykład na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, w której pewnie mało z nas było. Policzmy, ile w szafach, spiżarniach, lodówkach i zamrażarkach jest rzeczy, które  niedługo wyrzucimy. A można nie iść za przyjemnością robienia zakupów, tylko uczyć się oszczędności i roztropnego wydawania pieniędzy. Jeszcze inną sprawą, którą trzeba przemyśleć, jest korzystanie z telefonu. Tyle SMS-ów i minut, które przechodzą w godziny, trwonimy nawet dla złych rozmów: obmów, oszczerstw czy flirtów. Niewyobrażalne jest dla mnie to, że mąż, który ma wspaniałą żonę i dwójkę dzieci, flirtuje przez Internet z kobietą z Holandii! Jeszcze jeden rodzaj zdrady małżeńskiej! Zamiast czas i pieniądze poświęcić żonie i dzieciom, on romansuje z obcą kobietą! Żeby było niby taniej, są taryfy: darmowe wieczory i darmowe weekendy. Owszem, jest taniej, ale uczy nas to gadulstwa, a nie dialogu z bliźnimi, a już na pewno nie dialogu z Bogiem!

Tak mało czasu dla Boga w naszej codzienności! Dlatego proszę Was, Bracia i Siostry, jak św. Paweł: pojednajcie się z Bogiem! Bądźcie otwarci na Niego. Miejcie dla Niego czas, módlcie się i głębiej, i dłużej. Okazujmy także naszym najbliższym serce, czas, cierpliwość. I wymagajmy od samych siebie wstrzemięźliwości od tego, co przyjemne, abyśmy hartowali nasze charaktery w tym czasie łaski, abyśmy na zakończenie Wielkiego Postu mogli z odwagą spojrzeć w lustro i powiedzieć – dobrze mi poszło!

Panie Jezu, za chwilę w symbolu posypania głów popiołem rozpoczniemy czas pokuty i pracy nad sobą. Ty nam dopomagaj swoją łaską, by te dni zbliżyły nas do Ciebie i do siebie wzajemnie w naszych rodzinach i parafii.

Liturgia w lubawskiej farze

7:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
8:30 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
10:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
15:00 – Liturgia Słowa z posypaniem głów popiołem.
16:30 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.
18:00 – Eucharystia z posypaniem głów popiołem.

Jak przeżyć Wielką środę ?

Pamiętajmy o nabożeństwach pasyjnych

Pamiętajmy o naszym uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

PODZIEL SIĘ.!

Facebook
X
Email
Drukuj