You are currently viewing W Muzeum Diecezjalnym miał miejsce wernisaż wystawy “Wyszyński – Pater Patriae”

W Muzeum Diecezjalnym miał miejsce wernisaż wystawy “Wyszyński – Pater Patriae”

W Muzeum Diecezjalnym miał dziś miejsce wernisaż wystawy “Wyszyński – Pater Patriae”

Na ogólnopolską wystawę poświęconą życiu bł. Stefana Wyszyńskiego zorganizowaną przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Toruniu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Wydziałem Teologicznym UMK swoje prace przysłało ponad 80 artystów z całej Polski. W sali wystawowej muzeum można podziwiać 30 prac, więcej z nich zobaczymy w wydanym na tę okazję katalogu.

Wystawa była dotąd prezentowana w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku, Muzeum Archidiecezjalnym – Akademia Lubrańskiego w Poznaniu, Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie, Muzeum Diecezjalnym w Krakowie, w Galerii BWA i UP w Pile, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w Galerii Civitas Christiana w Lublinie, w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Bastionie Św. Rocha na Jasnej Górze.

Gości przywitała Beata Bober-Kocoł, wspominając zmarłą niedawno kurator wystawy, prof. Mirosławę Rochecką. Zaznaczyła, że była ona inspiratorką wielu wystaw przygotowanych przez toruńskie duszpasterstwo środowisk twórczych, ale też potrafiła jednoczyć osoby z różnych miejsc i środowisk. Jak pani profesor zaznaczyła we wstępie do katalogu, w wystawie nie chodzi o namalowanie kolejnego obrazu czy postawienie pomnika, ale dostkrzeżenie w kard. Wyszyńskim proroka i patrona na nasze czasy.

Prace będzie można oglądać do 12 września.

Udostępnij: