Z radością zapraszamy na poranne Msze Święte Roratnie, które odprawiane będą od poniedziałku do piątku o godzinie 06:30. W blasku roratniej świecy, symbolizującej Najświętszą Maryję Pannę, wyruszmy razem z Nią w duchową drogę oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Niech Jej matczyna miłość i niezachwiana wiara prowadzą nas ku Chrystusowi – Światłości, która rozjaśnia mroki świata. To szczególne nabożeństwo jest chwilą, by z Maryją, w ciszy poranka, oczekiwać przyjścia Zbawiciela i pozwolić, by nasze serca wypełniły się pokojem i nadzieją.
☩ Duszpasterze Parafii
Msza Roratnia to wyjątkowa Liturgia wotywna ku ku czci Najświętszej Maryi Panny, głęboko wpisana w czas Adwentu – okres oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Maryja, jako Ta, która najpełniej przeżywała adwent nadziei, jest dla nas przewodniczką w duchowym przygotowaniu na przyjście Chrystusa. Oczekiwała Go jako Córka Izraela, Matka Jezusa i Matka Kościoła – w pełni zawierzając Bożemu planowi.
Nazwa „Roraty” pochodzi od pierwszych słów starożytnej pieśni adwentowej: „Rorate caeli desuper” – „Spuśćcie rosę, niebiosa”. Słowa te, zaczerpnięte z proroctwa Izajasza, są wołaniem ludu Bożego o nadejście Zbawiciela, pełne tęsknoty za Jego światłem i miłością.
Wyjątkowym symbolem Rorat jest roratka – świeca ozdobiona białą wstążką, ustawiona w pobliżu ołtarza. Roratka przypomina o obecności Maryi – Jutrzenki, która prowadzi nas ku wschodzącemu Słońcu Zbawienia. Msza roratnia rozpoczyna się w półmroku, w którym widnieje jedynie światło tej świecy. Dopiero po akcie pokutnym rozświetlają się wszystkie światła, symbolizując bliskość Chrystusa – Światłości świata.
Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.
Dziś Roraty są dla nas zaproszeniem, by z wiarą i pokorą spojrzeć w przyszłość, by oczekiwać przyjścia Zbawiciela, który rozprasza ciemności i przynosi światło nadziei. Niech udział w tych wyjątkowych Mszach Świętych stanie się dla każdego czasem duchowej odnowy oraz radosnego przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Razem z Matką Najświętszą wyruszmy w duchową drogę ku Bożemu Narodzeniu.
„Nieba, spuśćcie z rosą Sprawiedliwego, a ziemia niech wyda Zbawiciela…” – słowa te niech będą naszą modlitwą w czasie oczekiwania na przyjście Chrystusa.
Udostępnij: